Jeśli szukasz wiersza o wolności, oto kilka propozycji, które możesz wziąć pod uwagę. Może to być „Wolność” Rabindranatha Tagore’a, „Zagubiony chłopiec” Williama Wordswortha i „Zagubiona dziewczynka” Emily Dickinson. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! Posted in Poezja, wiersze, teksty

’Wolność’ Rabindranatha Tagore’a

W wierszu Rabindranatha Tagore’a wolność definiowana jest jako zdolność do życia bez strachu. Osoba mówiąca pragnie wolności dla Indii, wierząc, że źródłem jej niewoli jest strach. W wierszu użyto aliteracji, aby podkreślić przesłanie poety. W całym wierszu powtarza się też głoska „f”. Poeta używa słowa „wolność” wielokrotnie w całym wierszu, co jest zabiegiem literackim zwanym anaforą.

Poeta zgłębia w „Wolności” ideę wolności, ale z perspektywy kolonialnych Indii. Mówi swoim rodakom, co powinni zrobić, aby być wolnymi, i jak nie wolno im kłaniać się kolonizatorom. Tagore ostrzega rodaków, by nie byli marionetkami, ale by ufali sobie. Mówi o tym z dużą dozą satyry. Poeta nie jest jednak autorem tekstu „Wolność”, ponieważ nie wymienia nazwiska autora.

„Zagubiony chłopiec” Blake’a

„Zagubiony chłopiec” Williama Blake’a to wieloznaczny wiersz, który zaczyna się jako medytacja o miłości i myślach. Tytuł odnosi się zarówno do ziemskiego ojca chłopca, jak i do jego Ojca Niebieskiego. Dziecko wypowiada modlitwę do Boga, ale ksiądz ją słyszy i interpretuje jako bluźnierstwo. Wiersz zaczyna się od kary, jaką chłopiec ponosi z rąk duchownego. Blake, który nie aprobował systemów religijnych, chciał zakwestionować siłę rozumu.

Chłopiec boi się, że ojciec się na nim zawiedzie, ale nie może pozwolić, by go to odrzuciło. Jego ojciec będzie rozczarowany, ponieważ nigdy nie zawiódłby swojego syna. W całym wierszu chłopiec wyraża swoją frustrację, strach i samotność, i jest oczywiste, że chce wrócić do domu. Blake używa obrazów, aby uzmysłowić uczucia syna. Wiersz przywołuje również poczucie zagubienia i bezradności, które odczuwa wielu ludzi, którzy znaleźli się w takiej sytuacji.

„Orzeł” Williama Wordswortha

„Orzeł Williama Wordswortha to piękny wiersz o wolności” – mówi poeta. Obraz orła w locie kontrastuje z jego własnym ciałem oraz siłą i stabilnością ziemi i morza. W zestawieniu z orłem na niebie osoba mówiąca może wyobrażać sobie siebie w tej pozycji, jakby była w locie.

I choć istnieje kilka interpretacji wiersza, wszystkie wskazują na zupełny brak siły fizycznej orła. Orzeł spada na urwisko, „bo brak mu siły, by się utrzymać i lecieć”, co sprawia, że jego śmierć jest jeszcze bardziej tragiczna. Choć jest to sytuacja tragiczna, nie umniejsza to jednak siły ducha orła.

„Zagubiona dziewczynka” Emily Dickinson

William Blake napisał wiersz „Zagubiona dziewczynka” jako notatkę do przyszłych czytelników, próbując stworzyć utwór, który reprezentowałby obie strony ludzkiej duszy. W utworze tym osoba mówiąca została określona jako istotna trzecia strona. Blake często bawi się perspektywą, aby zbadać, w jaki sposób człowiek rozwija rozumienie samego siebie. Wiersz rozpoczyna się kadencją, a następnie przechodzi w ciszę i przerażenie.

W pierwszych kilku wersach widzimy, jak Ona przechodzi od niewinności do poczucia winy. Ona czuje się winna, że kocha ojca, który uważa miłość za zbrodnię. Dalsza część wiersza pokazuje, jak świat, w którym żyje Ona, został zepsuty, i jak Blake pobudza sumienia potomnych, by podzielili jego oburzenie. Choć nie widzimy świata w ten sposób, nasze sumienia muszą zostać obudzone, choćby po to, by działać.

„Słowik” Thomasa Keatsa

Ostatnie dwa wersy „Słowika” poety Thomasa Keatsa to potężny moment, który oddaje ducha ludzkiego w jego najbardziej ekstatycznym stanie. W poprzedniej strofie poeta potykał się o własną ekspresję uczuć i myśli. Jednak ostatnia linijka wciąga czytelnika z powrotem do czynności pisania. Nagle słowik opuścił wiersz, a jego śpiew inspiruje kogoś innego.

Tytuł wiersza nawiązuje do malarskich przedstawień boga wina jadącego na rydwanie ciągniętym przez lamparty. W ten sposób Keats przeciwstawia przemijalność życia ponadczasowej jakości mitów. Rok życia” był dla poety bardzo owocny, a wśród jego utworów znalazły się „Oda do słowika”, „Oda na urnę grecką”, „Do jesieni” i „Oda do nieróbstwa”.

„W domu” Emily Dickinson

„W domu” Emily Dickenson to krótki wiersz, w którym porusza temat znaczenia domu. Poetka była zagorzałą agnostyczką, która we wczesnych latach dwudziestych wypisała się z kościoła, uznając jego doktryny za „zbyt religijne”. Emily Dickinson zamieniła swoją sypialnię w sanktuarium, w którym przy świetle lampy, po domowych obowiązkach, układała swoje myśli w wiersze. Poetka studiowała także łacinę, botanikę, geologię i filozofię.

Powieść ma wiele aspektów, które czynią ją wyjątkową i urzekającą. Emily Dickinson stworzyła wiersz w jednym szkicu, rozdzierając ostrożnie kopertę zaadresowaną do „Pani Edwardy Dickinson i rodziny”, aby uzyskać jego niepowtarzalny kształt. Wiersz został przetłumaczony na wiele języków, a ona sama jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej wpływowych poetek wszech czasów. Na co dzień życie Emily Dickinson było kwitnące. Jej twórczość wywarła wpływ na pisarzy, artystów i muzyków z całego świata.

Kategorie: Wiersze

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *