Jeśli zastanawiasz się nad napisaniem wiersza o Polsce, nie jesteś sam. Ten kraj wydał wielu pisarzy. Adam Mickiewicz, Miłosz, Wisława Szymborska. Carole MacClennan to kolejna wybitna poetka, która odcisnęła trwałe piętno na polskiej scenie literackiej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o ludziach, którzy zainspirowali MacClennan i innych.

Miłosz

„Traktat o poezji” to arcydzieło Czesława Miłosza, nazywane „opus magnum literatury polskiej”. Jest to długi poemat, w którym autor dokonuje przeglądu historii Polski i opowiada o własnych przeżyciach wojennych. Podejmuje też temat związku sztuki z historią. Poeta urodził się w Polsce, dlatego jego wiersze często uważane są za religijne. Prawda jest jednak taka, że był polskim wygnańcem, a jego wiersze często zawierają element panteistyczny.

W latach 30. Miłosz był związany ze szkołą poetów katastroficznych, których twórczość zapowiadała wybuch II wojny światowej. W czasie okupacji Miłosz współpracował z podziemnym ruchem oporu w Warszawie i pisał konspiracyjne książki. Napisał też „Pieśń o Polsce”, wydaną pod pseudonimem J. Syruc. Po wojnie opuścił ojczyznę i został pracownikiem komunistycznej służby dyplomatycznej w Paryżu.

Wisława Szymborska

W swoich krótkich, oszczędnych wierszach Wisława Szymborska odkrywa Polskę w sposób zarówno osobisty, jak i uniwersalny. W przeciwieństwie do jej bardziej publicznych wierszy, poruszających kwestie społeczne, poezja Szymborskiej jest często introspektywna i zwarta, przywołuje złożoność ludzkiej egzystencji, a jednocześnie jest przystępna dla szerokiej publiczności. Styl poetycki poetki jest skromny i dyskretny, ale siła oddziaływania tych wierszy na wyobraźnię i emocje jest niezaprzeczalna. Wiersze Szymborskiej zostały przetłumaczone na wiele języków i doczekały się opracowań muzycznych. W trakcie swojej kariery felietonistycznej pisała również krótkie eseje do gazet.

Polska poetka Wisława Szymborska, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 r., była prawie nieznana poza granicami swojego kraju. Urodziła się w Krakowie, gdzie studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie II wojny światowej Szymborska pracowała jako urzędniczka kolejowa, zarabiając na studia w Krakowie.

Adam Mickiewicz

Pierwsza część słynnego poematu Adama Mickiewicza o Polsce nosi tytuł Pan Tadeusz i składa się z dwunastu części. Pierwsza część to romantyczna historia miłości Tadeusza i Zosi. Druga część opisuje bojowy charakter polskiej szlachty i ofiary, jakie poniosła dla ratowania ojczyzny. Część trzecia opowiada o powstaniu legionu polskiego.

Po opublikowaniu poematu popularność wieszcza rozeszła się daleko i szeroko. Rząd zamówił pomnik wieszcza, a wśród uczestników uroczystości znaleźli się Żydzi, Ormianie, Niemcy i Czesi. Poemat został jednak w dużej mierze zignorowany przez Ukraińców, którzy zbojkotowali obchody. Niektórzy galicyjscy buntownicy obalili nawet jego pomnik. Mimo to wpływ wiersza jest widoczny do dziś.

Leopold Staff

Poemat Leopolda Staffa o kraju urodzenia jest uważany za jedno z najsłynniejszych polskich dzieł literackich. Wiersz został opublikowany w 1919 r. po powrocie do Polski. W czasie pobytu w Polsce napisał dwa zbiory wierszy, z których jeden to „Tęcza łez i krwi”, wydany po powstaniu Charkowa w 1917 r., a drugi „Polne ścieżki”, opublikowany po powrocie do Polski w 1919 r. Oba te wiersze były reakcją na wydarzenia w Polsce. Oba te wiersze były reakcją na wojnę i przedstawiały straszliwe skutki konfliktu dla kraju. Odzwierciedlają jednak także powrót Staffa do estetyki wieczności, czyli piękna codzienności.

Zanim Leopold Staff rozpoczął karierę literacką, jego rodzina próbowała utrzymać się ze sprzedaży słodyczy. W 1870 r. przenieśli się do Lwowa i rozpoczęli produkcję cukierniczą. W końcu zostali przedstawicielami Konwersji Czeskiej, a firma odnosiła pierwsze sukcesy. Wkrótce rodzina Staffów uległa polonizacji. Staffowie nie mieli jednak zamiaru opuszczać Polski, chcieli uczynić ją lepszym miejscem dla siebie i swojej rodziny.

Maciej Melecki

Polski poeta Maciej Melecki nagrywa obecnie płytę ze swoimi odczytami poetyckimi. Urodził się w 1979 r. Jest absolwentem Akademii Morskiej, a z wykształcenia podróżnikiem. Urodzony w Polsce, Maciej miał bogatą karierę zawodową, obejmującą nauczanie w różnych szkołach, prowadzenie ogrodów zoologicznych i pisanie sloganów reklamowych. Choć nie doczekał końca komunizmu, doświadczył trudów, których był świadkiem w okresie dorastania – otaczali go ludzie ze wszystkich warstw społecznych. Wiersze pisał na skrawkach papieru, które jego przyjaciele wysyłali do czasopisma literackiego. Po latach pisania jego wiersze zostały w końcu opublikowane w 1992 r.

Poemat o Polsce Maćka J. Goraja upamiętnia polskie zwycięstwo nad Turkami w 1683 roku. Choć oryginał wiersza jest napisany po łacinie, nie ma w nim wzmianki o obozie zimowym ani o klęsce sułtana Osmana II. Wiersz jest również związany z bitwą pod Wiedniem. Choć oryginalny utwór Macieja Goraja jest nieco inny, tłumaczenie jest dość podobne do ody Sarbiewskiego.

Kategorie: Wiersze

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *